YAZARLAR

Osman Şenher

Lucescu yanlış yaptı

Osman Şenher - Milliyet

Milliyet gazeteci yazarı Osman Şenher, Millilerin Finlandiya beraberliği sonrası bir yazı kaleme aldı.

Milli takımımıza gerçekten üzülüyorum. Lucescu’nun söylediği gibi futbolcu sıkıntısı yok. Almanya’da, İtalya’da, İspanya’da oynayan birçok oyuncumuz var. Çoğu da İzlanda maçında tribünde oturdu. Finlandiya karşısında bir kısmı oynadı, sahada daha çok koşan, daha çok mücadele eden bir milli takım ortaya çıktı.

Bu kadrodan bir kaç futbolcu İzlanda karşısında forma giyseydi, ben yine üstüne basa basa söylüyorum, Eskişehir’de galip gelebilirdik. Önce bir karar vermemiz lazım. Bizim milli takımın sorunu, onları oynatacak teknik direktör bulamıyoruz. Bulsak bile o hocanın arkasında durmuyoruz. Şu hale bakın Fransa’daki Avrupa Şampiyonası’ndan beri problemler bitmedi. Kolay kolay biteceğine de inanmıyorum.

Herkes federasyonu suçluyor. Federasyon ne yapsın? Futbolcuların olsun, teknik direktörlerin olsun bir dedikleri iki edilmiyor. Her türlü olanak sağlanıyor... Demekki artık bu sistem bitmeli. Hele dün Ampute Futbol Milli Takımı’nın ay-yıldızlı formayla o mücadelesini gördükten sonra bu formayı sırtına kim giyiyorsa fazlasıyla düşünmesi lazım.

80 milyon kişiyi kahrettiler. Herkes kendi adamını kolluyor. Futbol skor oyunu. Kazanmak için futbolcu sahada kendini göstermeli. Oyuncular hiçbir hocayla tartışamaz. Bu bir tek Türkiye’de var. Bunlar yüzünden milli takımımız başarısız oluyor. Dün gece sahada koşan bir milli takım var. Bu kadarını bile özlemişim gerçekten.

Ömer Toprak, 15 milyon euronun üzerindeki bir ücretle Leverkusen’den Dortmund’da gitti, ama bizim milli takımımızda forma giyemiyor. Onun yerine Mehmet Topal forma giyiyor. Mehmet’e de milli takıma da günah. Ömer bu performansıyla hocalarına ‘neden beni oynatmıyorsunuz’ mesajını yolladı. Cengiz, Roma’da oynuyor. Ama buraya gelince ya kulübede ya tribünde oturuyor.

Lucescu, yabancı sayısından şikayet etmemeli. Elindeki malzeme ile zirveye oynayacak iki tane milli takım kurar. Rumen hocanın vazifesi bahaneler bulmak değil, kadrosundan en iyi verimi almak. Evet, Dünya Kupası’na gidemiyoruz. En çok içi yanan kurum da Futbol Federasyonu. İyi olsun diye herkes savaş verdi. Demekki artık eski defterler kapanacak, futbolcuya taviz vermeyen, milli ruhun ön plana çıktığı bir yapı gerçekleştirilecek.