Eski yönetici duyurdu

İşte "Çanakkale Savaşlarında Galatasaraylılar" sergisi!

Galatasaray'ın eski yöneticisi Ural Aküzüm, "Çanakkale Savaşlarında Galatasaraylılar" adlı bir sergi düzenliyor.

Sarı Kırmızılı kulübün eski yöneticilerinden Ural Aküzüm'dan "Çanakkale Savaşlarında Galatasaraylılar" adlı bir sergi düzenliyor.

Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde 16 Mart 2018 tarihinde açılışı yapılacak olan sergide 18 Mayıs 2018'e kadar devam edecek.

İşte o serginin duyurusu;

"Galatasaraylı Şehitlerimiz

Çanakkale özelinde düzenlenen bu etkinliğe tüm Galatasaraylılar gelmeli...

Galatasaray Spor Kulübü'nün  sporcu şehitleri arasında futbol takımımızın önemli oyuncularından biri olan Hasnun Galip vardır. 1915 yılında askere yazılan ve ilk vazifesi için Çanakkale’ye gönderilen sembol oyuncu, ne yazık ki görev aldığı ilk muharebede şehit düştü. 

Kulübümüzün Kürt lakaplı oyuncusu Celal İbrahim de, Çanakkale Savaşı’nda son derece büyük fedakarlıklarda bulunan bir diğer isimdi. Fenerbahçe’ye gol atan ilk Galatasaraylı olan, yine Fenerbahçe’yle oynanan ve 7-0’lık galibiyetimizle sonuçlanan tarihi karşılaşmada tam dört gol bulan, ilk uluslararası müsabakamızda da rakip ağları havalandırmayı başaran Celal İbrahim, 1915 yılında askere alındı ve ilk olarak Çanakkale cephesine gönderildi. Çalışkanlığı, fedakarlığı ve kahramanlığıyla Çanakkale ruhunun sembolleri arasında yer alan kahraman oyuncumuz, Çanakkale’den sonra Filistin, Irak, Doğu Cephesi ve yeniden Irak’ta savaştı ve Bağdat savunmasında İngiliz ordusuna karşı savaşırken şehit düştü.

Vatan Uğruna Şehitlerimiz

Dünya tarihinin en kahraman ve kanlı muharebelerine sahne olan Çanakkale Savaşları'nda, yeni kurulmakta olan birliklerin subay ihtiyacı Galatasaray Lisesi, İstanbul'daki üniversite ile Anadolu'daki liselerden karşılandı. Seferberlik başlangıcında ilk silah altına alınanların üniversite ve medrese öğrencileri olması nedeniyle, Çanakkale Savaşı için "Subaylar Savaşı" da denildi.

Çanakkale Savaşı'nda 100 binden fazla okumuş ve aydın Türk'ü kaybedildi, bu kaybın olumsuz etkileri Türk İstiklal Harbi'nde ve Cumhuriyet Türkiye'sinde görüldü. Mustafa Kemal Atatürk bu kaybı şöyle ifade etmiştir: 'Biz Çanakkale'de bir dar-ül fünün (üniversite) gömdük'

Galatasaray en önemli futbolcularını  cephelerde kaybetti, okul o yıl çok az mezun verebildi. 1912’de 60 mezun veren Galatasaray Lisesi, 1915 yılında 18, 1916’da hiç mezun veremedi ve 1917’de 5 öğrencisini mezun edebildi. 

Yoklama: Şehit

Okuldaki öğrenciler, okulun kapılarını ve pervazlarını siyaha boyadılar ve Çanakkale Zaferi'nden sonra okulda yapılan yoklamada şehitlerin ismi okunduğunda “Şehit... Cennet-i Âlâ’da!” diye bağırdılar."

Babaspor

YORUMLAR

Yorum Ekle
Eski yönetici duyurdu - İşte "Çanakkale Savaşlarında Galatasaraylılar" sergisi! haberi için ilk yorumu siz yapın.

FUTBOL

SİZİN YORUMUNUZ

EN ÇOK OKUNANLAR

Günün Gazete Manşetleri